Ana sayfa AFYONKARAHİSAR DİKKAT AYI VAR

DİKKAT AYI VAR

214
0

Pazar günü onlarca Afyonlu gibi ailecek İmaret Cami’nin bahçesine gittik. Bir zamanlar Anıt parka gidiyorduk. Ancak orayı istila eden, yaratıklar nedeniyle artık gidemez olduk. Belediye ve Emniyet Anıt parkı bir aile parkı olmasını sağlayamadıkları için daha güvenli, daha huzurlu diye İmaret cami bahçesini kendimize mesken tutuk. Bizim gibi birçok ailede çoluk çocuk imaret bahçesine geliyor. Genellikle yaşlı ve emekli amcaların takıldıkları cami bahçesi bizim gibi ailelerinde güven içinde gittikleri bir yer olmuştu.

Bu Pazar yine geleneği bozmadık ve camii bahçesindeyiz. Yanı başımızda oturan ailenin çocukları ile bizim çocuklar oyun oynarken bizde keyifle onları izliyoruz. Sonra iki ayaklı, insan postu giymiş biri ortaya çıktı. Cep telefonu ile konuşmaya başladı. Ama ortada garip bir durum vardı. Bu iki ayaklı garip yaratığın sol eli pantolonunun içinde. Ya sabır çektik görmezlikten geldik. Dakikalar geçiyor manzara değişmiyor. Tam önümüzde, bu olay yaşanınca rahatsız olmaya başladık. Birkaç kişinin müdahalesine bile aldırmayan yaratık bir hanımla konuşarak telefon seksi mi? yapıyor anlamadım.

Ama bunu yapacak yer bir cami bahçesi değildir her halde.

Bunu kadınların, çocukların, insanların arasında yapılmaz herhalde.

Üstelik ramazan ayında böyle bir olay.

Bunu yapan kişinin akli dengesinde bir sorun olmalı. Ama hiçte öyle görünmüyor. Dayanamadım, gazetecilik dürtülerim ağır bastı resimlerini çekmeye başladım. Sonrada yanına giderek adını sordum. Gazi Türker, Kızıldağ köyünden. 39 yaşında çiftçilik yapan biri. Aklında bir sorun yok gibi ama sanırım içinde insan yok. Çünkü böyle birinin insan olmasına imkan yok.

3 kelimeden birinin küfür olmasına hadi neyse diyelim ama, bu kadarı da fazla doğrusu. Bu yaratık bir cami bahçesinde onlarca insanın arasında, sanki dağ başında koyun güderken yapılacak şeyleri yapıyor.

Bana göre müftülük cami girişlerine “AYI” giremez diye bir tabela asmalı.

Bir yandan da düşünüyorum bu tür şeyler hep bana mı? denk geliyor. Herkes için normalde bana mı garip, bana mı ayıp?, bana mı terbiyesizce? Bana mı insanlık dışı? geliyor. Burası Afyon, burada eller külot içinde, ağızlarda apış arasında.

Sonra bakıyorum her yıl yaşanabilir iller sıralamasında komşu iller ilk 10 içinde bizse 69’larda. Biz nerede hata yapıyoruz diyen yok, bu gidiş değiştirelim diyen yok.

Ne garip “AYILAR” şehre inmiş. Onlar şehrin kurallarına uyması gerekirken, onlar şehri dağ başına çevirmiş.

Türkiye’nin parlayan yıldızı Afyonkarahisar 22 Ağustos 2011

BİR YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi giriniz