Ana sayfa AFYONKARAHİSAR Deniz kızı gibi Dünya rekortmeni Şahika Ercümen

Deniz kızı gibi Dünya rekortmeni Şahika Ercümen

189
0

Türkiye Yasemin Dalkılıç ile dünya serbest dalış rekorlarını altüst etti. Dalkılıç’ın 2004 yılında Antalya’nın Kaş ilçesi ile Yunanistan’a bağlı Meis adası arasında yaptığı rekor denemesinde yer alan on kadar gazeteciden birisi olmuştum. Yasemin Dalkılıç’tan boşalan yeri Şahika Ercümen doldurdu. İşte size yeni dünya rekortmeninin hayat hikayesi.  

Şahika “Deniz kızı gibi”  

Türkiye’nin başarılı insanlarından biri de Şahika Ercümen. Onu bu günlerde daha çok lassa reklamlarından tanıyorsunuz. Dalış kıyafetli çıplak ayaklı dağlarda dolaşan bir kız. Ama aslında dağlarda değil deniz kızı gibi mavi derinliklerin kızı. Tıpkı bir deniz kızı gibi. Şahika Ercümen aslında diyetisyen ama herkes onu kırdığı rekorlarla tanıyor, biliyor ve gurur duyuyoruz. O üst üste dünya rekorları kırıyor, dalıyor ve mavi dünyadaki hayallerini yaşıyor. Şahika Ercümen rekortmen olduğu kadar güzel ve akıllı bir kadın. Reklam filminde, ürün tanıtımı, tv programları yapan başarılı biri.

Şahika kimdir? 
Şahika Ercümen, “Ben Çanakkale’de dünyaya geldim. Çocukluğum çok iyi geçmedi. Çok fazla hasta olan biriydim. Şiddetli alerjik astımım vardı, uzun süre tedavi gördüm. Hastalığım okulumu çok etkiliyordu. Bu durum elbette psikolojik olarak da etkileniyordum. Bazen günlerce evden çıkmadığım zamanlar oldu. Anadolu lisesini kazanmam ile kaderimi yenmek ve hayatımı değiştirmek istedim. Spor yapmak istiyordum ama ne yapacağıma karar veremiyordum. Bir Çanakkaleli olarak su sporlarını tercih ettim ve yüzmeye başladım. Yüzme benim hayatımı değiştirdi. Düşünün hiç yemek yemeyen, sıska ve sürekli hasta olan Şahika gitti doymak bilmeyen biri geldi. Yüzme bana çok iyi gelmişti. İştahım açıldı ve sağlığıma kavuşmaya başladım”.  

Oysa spordan uzak durması gereken biriymişsiniz?  
Şahika Ercümen,  “Elbette ama hayatımı böyle sürdüremezdim. Sporla kendimi bulmuştum ama okul hayatım çok iyi olmadığı için bir tercih yapmam gerekiyordu. Aile meclisini topladım ve konuşmaya karar verdim. Ben hayatıma sporcu olarak devam etmek istiyorum. Hedefim milli takım. Bu arada derslerim kötü gelebilir bana anlayış göstermenizi istiyorum. Bakın spora başladıktan sonra sağlığım daha iyi. Derslerim zayıf gelirse bana kızmayın, milli olursam üniversiteye girerken puan ekleniyor dedim. Bir tepki bekliyorum ama olmadı. Biraz şaşırdılar ama sonra “Tamam” dediler. Bir sene sonra milli takıma girdim”

Bence de sağlık her şeyden önce gelir?  
Şahika Ercümen, “Bende bu kadar çabuk olur vereceklerine ihtimal vermiyordum. Ama basit ve net bir şekilde durumu özetlediğim için anladılar. Sorunu basitleştirdiğinde çözmen daha kolay ulaşıldığını o gün öğrendim. Bir şeyi gerçekten istediğinde oluyor. Herkes bana “Köpekbalığı ile karşılaştın mı?” diye soruyor. Çok korkuyorlar ama ben korkmuyorum. Çünkü biliyorum, köpekbalığının ana besin kaynakları arasında insan yok ve trafik kazasından ölme veya şu anda kafama bir şey düşme ihtimali daha yüksek, köpekbalığına saldırmadığın veya zarar vermediğin sürece o sana bir şey yapmaz o sadece kendini korumak için saldırıyor” 

Dünya rekortmeni olmak nasıl bir duygu? 
Şahika Ercümen, “Bana heyecan veren şeyler yaparak başka bir dünyada yaşıyorum sanki. Kendime bir hedef koyuyorum ve buna ulaşmak için, dünyanın bir ucuna da gidiyorum, farklı milletten insanlar ile antrenman yapıyorum ve bu bana büyük keyif veriyor. Yaptığım spor çok enteresan ve fizyolojik değişimler yaşıyorsun. Akciğerlerin 1 yumruk kadar küçülebiliyor, nabzın yavaşlıyor, bunlar yunuslarda ve balinalarda da gözlemleniyor. Bunu başka hiçbir yerde yaşayamam. Yani orada mavi bir dünya var ve ben oraya gidip geliyorum” 

Ne yapıyorsun denizin dibinde kendinle konuşuyor musun?  
Şahika Ercümen, “Elbette kendimi bir boşlukta ama mavi bir dünyanın içinde hissediyorum. Başka bir dünyada gibi. Kendimle konuştuğum balıklara selam verdiğim çok oluyor.

Diyetisyenlik nasıl gidiyor işini yapıyor musun?  
Şahika Ercümen, “Çok fazla yapıyorum denilmez ama hiç yapmıyorum da denilmez. Mesela Milli takımların beslenme programlarını hazırlıyorum. Bu konuda hem pratik hem de teorik bilgim var. Sporcu psikolojisi diye bir şey var, son hafta heyecandan ve stresten hiçbir şey yiyemiyorsun. Diyetisyenliği bırakmış değilim ve çok da ilgim var. Son zamanlarda mutfakta çok vakit geçiriyorum, beni deşarj ediyor”.

‘Pratik yemekler yiyorum’

Hayatın nasıl geçiyor? 
Şahika Ercümen, “Bu, zamana göre değişiyor, yarış öncesi mi sezon başı mı? Ama normal bir günde sabah kalkınca su içiyorum, 15 dakika sonra yulaf ezmesi, badem sütü, kuru meyve, kuruyemiş karışımı yiyorum. 1-2 saat sonra antrenmana gidiyorum. Günlük işlerimi hallediyorum. Çok fazla mail trafiğimiz var, tek değilim bir ekiple çalışıyorum ama bu vaktimi alıyor. Konuşmalar, davetler oluyor. Bu ara TRT’de TV programım yayınlanmaya devam ediyor. Öğle yemeğinde tahıllı salata, mutlaka zeytinyağı ile, içine bazen et, bazen yumurta veya peynir. Bazen de ızgara et yanında salata, akşama salata olabiliyor. 
Aralarda yoğurt, kuru meyve gibi seçeneklerim var. Bazı yemeklerin yanında ekmek yiyorum.
Çanakkale’ye gittiğimde düzenim biraz daha değişiyor tabii. Ama genelde İstanbul’da pratik yemekler yiyorum”

 
En sevdiğin yemek nedir? 
Şahika Ercümen, “Antrenman yaptığım zamanlarda yüksek kalori alırım ama en sık yediğim ve en sevdiğim tahıllı salatadır. İçine bir de ızgara somon eklediysem daha ne isterim.

Çanakkle’ye gidince, ev yemekleri anne mutfağı nasıl? 
Şahika Ercümen, “İşte orası tam bir sorun oluyor. Annem yediklerime kızıyor kendi ev yemekleri yapıyor. Zeytinyağlı sebzeler, nohut yemeği. Hamur işi çok sevmiyorum ve yediğimde de kendimi iyi hissetmiyorum. Tatlıyı çok seviyorum, canım çektiğinde taze lor peyniri üzerine karadut reçelini döküyorum, bu benim tatlım. Bazen bitter çikolata yiyorum. 

Diyetisyen olmasan diyetisyene gider miydin? 
Şahika Ercümen, “Evet kesinlikle giderdim ve hatta şimdi bile gidebilirim. Çünkü birinin seni takip etmesi ayrı bir şey, verimi kesinlikle artırıyor.

Rekor öncesinde ne yersin? 
Şahika Ercümen, “Hacim olarak düşük, içerik olarak zengin besinler seçiyorum. Kuru meyveler bu dönemde artıyor, sindirim sistemine de çok iyi geliyor, enerji veriyor. Sebzeler azalıyor, et makarna artıyor. Kendime protein barlar yapıyorum. Çok lezzetli tariflerim var. Türkiye’de seçenekler var ama bence fiyatları pahalı bence daha ulaşılabilir olmalı. Ben şu felsefedeyim, hiçbir silah inanmış bir insandan daha güçlü değildir. Benim beynimde ve kalbimde kazılıdır bu cümle”

Gençlere yüzme ve dalış sporunu tavsiye eder misin?

Şahika Ercümen, “Kesinlikle tavsiye ederim. Ben hayatımı ve sağlığımı yüzmeye borçluyum. Bu spora başlamasam hastalığım devam edecek ve hayatım beklide çekilmez bir hal alacaktı. Bırakın rekorları, başarıları ben sağlığımı ve hayatımı kazandım. Bu spor herkesin yapabileceği bir spor. Hiçbir engel yüzmeye mani değil.

Haber analiz Ömer Mazi

BİR YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi giriniz