Ana sayfa AFYONKARAHİSAR “COVIDIVORCE”LAR TÜREDİ

“COVIDIVORCE”LAR TÜREDİ

0

Pandemi, karantina, entube, mutasyon derken Covid19’la birlikte günlük konuşmalarımızda yeni kelimeler türedi. Ne de olsa “aynennn”lerle başlayıp aynı anda biten konuşmalardan oldukça sıkılmıştık.

“Covidivorce” Covid19 kaynaklı literatüre yeni girmekte olan kelimelerdem… İngilizce’de boşanma, ayrılma anlamına gelen “divorce” kelimesi, Covid kaynaklı olunca Dünya genelinde “covidivorce” olarak ifade edilmeye başlandı.

Karantinalar sosyal hayatımızı ev sınırları içerisinde sanal dünyayla uzun süreler sınırlandırmıştır. Evde geçirilen sürelerin uzunluğu psikolojik ve karakteristik bazı çalkantıları da beraberinde getirmiştir. Hatta bu gelgitler ev kedilerinin uzun süre sahipleriyle aynı ortamda kalmaktan bunalıma girdiği ve antidepresan kullanımında artış olduğunu ifade eden hayvan psikologları tarafından da dikkate değer bulunmuştur.

Evcil hayvanlarla ortak yaşantımıza kadar olumsuz yansıyan bu kapanmalar evde eşler arasında da alışılagelmişin ötesinde diyaloglara neden olmuştur. Birbirini yanlış tanıdığını ifade eden eşlerden, hiç tanımadığını düşünen ilişkilere kadar çok farklı olaylar yaşandığını ileri sürmekte aile terapistleri. Ne yazık ki kapanmalar sonlanır sonlanmaz boşanma oranlarındaki patlamalar bu süreci doğrular nitelikte.

Temennim covidivorce kelimesi Türkçemize yerleşmeden ve literatürde kalıcı olmadan yeni normalimize dönmek…

BİR YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi giriniz