Ana sayfa AFYONKARAHİSAR Corona ve gebelik

Corona ve gebelik

120
0

Sevgili okurlar, son dönemlerin en önemli konusu, hayatımızı değiştiren coronadan bahsetmesek olmazdı.

2019’un sonlarında Çin, Wuhan’da ortaya çıkarak dünyaya yayılan corona virüse bağlı hastalık ve ölümler tüm dünyada giderek artmakta. Virüs hastalardan öksürerek veya hapşırarak ortaya saçılan damlacıklarla ve kirli yüzeylerden göz, ağız, buruna temasla bulaşabiliyor. Enfeksiyonun en sık görülen belirtileri ateş, öksürük ve nefes darlığı. Gebelerin coronaya daha duyarlı olduğunu gösteren bir bilgi henüz yok. Ancak gebelikte bağışıklık sistemi baskılandığı için tedbirli olmakta fayda var. Henüz bu enfeksiyona yakalanan gebe sayısı az olduğu için yeterince bilgimiz olmamasına rağmen anneden bebeğe geçiş gösteren vakaların varlığı dikkatli olmamız gerektiğini gösteriyor. Gebelerde de belirtiler benzer, ateş, öksürük ve nefes darlığı, boğaz ağrısı ve kas ağrısı gebelerde de aynı şekilde görülmekte. Enfeksiyonu olan gebelerin bebeklerinde anne karnında bebeğin strese girmesi ve erken doğum daha sık görülüyor.

Gebelerin riskli yerlere ziyaret ya da seyahat yapmaları sakıncalıdır. Çok mecbur kalmadıkça dışarı çıkılmamalıdır. Dışarı çıkma mecburiyeti varsa mutlaka maske takılmalı, maskenin hem ağız hem de burnu tamamen kapattığından emin olunmalı, taktıktan ve burun teliyle yüze oturttuktan sonra maskeye tekrar el sürülmemelidir. Elimizle maskeye tekrar tekrar dokundurmak maskeye virus bulaşmasının en kolay yoludur. Enfeksiyon taşıma ihtimali olan kişilerle görüşülmemelidir. Kalabalık ortamlardan kesinlikle kaçınılmalıdır.

Riski olmayan gebelerin rutin doğum öncesi bakımı gerekli ve düzenli şekilde planlanmalıdır.

Belirtisi olmayan gebelerde ilk üç ayda ultrason taraması ve 18-22 hafta arası ayrıntılı ultrason değerlendirmesi mümkün olduğunca yapılmalıdır.

En kısa zamanda yeni normal günlerde görüşmek ümidiyle…