Ana sayfa AFYONKARAHİSAR Buz tutmuş şelaleye tırmanan adamlar

Buz tutmuş şelaleye tırmanan adamlar

111
0

Kışın kendini gösterdiği şu günlerde ülkenin her yerinde dondurucu bir hava var. Biz evlerimizde ve iş yerlerimizde birazcık ısınmaya çalışırken soğuk, kar ve buza meydan okuyan sıra dışı dağcıların olduğundan biliyor muydunuz?

Dünyanın bir çok yerinde yapılan bu sıra dışı buz tırmanışına katılmak için çığlın dağcılar ülkeden ülkeye koşuyorlar. İşte o sıra dışı buz tırmanışlarından biride ülkemizde yapıldı. Erzurum Belediyesi tarafından yapılan Uluslararası Buz Tırmanış Festivaline yerli ve yabancı birçok sporcu katıldı.

Erzurum’da buz tutan Serafin, Cehennem Deresi, Lucifer ve Sarı Gelin şelalelerinde buz tırmanış festivali yapıldı. Türkiye’de ilk kez yapılan bu sıra dışı festivali 26’sı yabancı 172 dağcı katıldı. Dünyanın bir çok yerinde yıllardır yapılan buz tırmanışı Türk dağcıları için yeni bir tırmanma alanı oluşturdu.

Bir ilk oldu

Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “Uluslararası Buz

Tırmanış Festivali” 26’sı yabancı 172 dağcı buz tutan şelalelere tırmanış gerçekleştirdi. Bu sene birincisi düzenlenen “Uluslararası Buz Tırmanış Festivali” Erzurum’un Uzundere ilçesinde gerçekleşti.

Uzundere ilçesinde konaklayan 172 dağcı buz tutan Serafin, Cehennem Deresi, Lucifer ve Sarı Gelin şelalelerine tırmanış yaptı. Uluslararası Buz Tırmanış Festivali’ne Amerika, Çin, Rusya, İran, Fransa, İtalya, İspanya, İsviçre, Nepal, Kırgızistan, Nahcivan, Romanya, Azerbaycan, Kanada, Almanya, Portekiz, Moğolistan ve Gürcistan’dan dağcılar katıldı.

Dünyaca ünlü dağcılar yükseklikleri 25 ile 300 metre arasında değişen donmuş şelalelerde tırmanış gerçekleştirildi. Türkiye’de ilk kez yağılan buz tırmanma festivalinde yer alanlardan birisi AKUT Akdeniz Sorumlusu Yılmaz Sevgül oldu. Sevgül daha önce AKUT Başkanı Nasuh Mahruki ile dünyanın en yüksek dağı olan Everest’e tırmanmıştı.

Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi olan Yılmaz Sevgül, Türkiye’de ilk kez yapılan festivali CAFELIFE için yorumladı, “İlk kez yapılan bir festivalde benim yer almamın en büyük sebebi bu tür etkinliklerin gelişmesi için katılımın yüksek olması içindi. Ben bu organizasyona 5 yaşındaki oğlumla katıldım. Küçük bir mesafede onunda tırmanmasını sağladım” dedi.

Yılmaz, “Dünyanın birçok yerinde benzer etkinlikler yapılıyordu. Ama Türkiye’de ilk kez yapıldı. Dünyaca ünlü dağcılar katıldı ve büyük bir deneyimdi. Türkiye’de tırmanmadığım dağ kalmadı. Dünyanın en önemli dağlarında zirve yaptım. Ülkemde yapılan donmuş bir şelalede buz tırmanışı yapmak büyük bir keyifti” diye konuştu.

BİR YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi giriniz