Ana sayfa AFYONKARAHİSAR BU AYIP EMİRDAĞ’A YAKIŞMADI

BU AYIP EMİRDAĞ’A YAKIŞMADI

0

Birkaç haftadır Emirdağ ile ilgili bir yazı yazmak istiyordum. Afyokarahisar gündeminden sıra Emirdağ’a gelmemişti. Gelen ikinci enteresan haber üzerine bu yazıyı daha fazla erteleyemezdim doğrusu.

Emirdağ Belediye Başkanı Cengiz Pala, tanıdığım 5-6 belediye başkanından biri. Çalışkan, sevimli ve düzgün bir adam olarak hep aklımda kaldı. Emirdağ için bir şeyler yapmaya çalışan bir başkan. Aslında büyük hayalleri olan biri olmasına rağmen küçük adımlar atmak zorunda olan, ya da küçük adımlar attırılan bir başkan. Maalesef bu ülkede, özellikle Afyonkarahisar’da belediyeleri başkanlar değil bürokratlar yönetiyor. Bürokratın istemediği hiç bir şey başkanın onayından geçemiyor.

Emirdağ’la ilgili ilk haber görme engelli baba kızın başına gelenler. İkinci olay ise Sebzeciler Derneği iftar yemeği ilçeyi germiş. Yazılanları okuyunca gözlerime inanamadım.

İlk haberden başlayalım. Görme engelli Etigara Hakkı Sezer, 13 yıl önce iki gözünü de kaybetmiş. Kızı ile birlikte yaşıyor. Birileri kandırmış olacak ki yıllar sonra Tedaş kapıya dayanmış. Borcunuz var diye. Çaresizlik içinde görme engelli Hakkı Sezer ve kızı önce kaymakamın kapısını çalıyor. Sosyal Devletiz ya. Sosyal Devletin de ilçede başı kaymakam. Kaymakamlık 100 lira vermiş. Sadaka verir gibi. Sosyal Devletin kaymakamı sorunu çözmek yerine 100 lira verip göndermiş baba kızı.

Onlarda çaresizlikten o zaman şehrin belediye başkanına gidelim. Başkanım kurtar bizi ne yapacağımızı şaşırdık diye. Sosyal Belediyecilik diye mangalda kül bırakmayanlardan olan Başkan Cengiz Pala’nın kapısı çalınıyor. Başkan, ya da belediye hadi kardeşim Allah versin diye gönderiyorlar. Görme engelli ya! Hakkı amca, oyu bize bile vermemiştir. Ne hali varsa görsün. Nerede kaldı sosyal belediyecilik. Nerede kaldır insanlara yardım, halka hizmet hakka hizmet anlayışı. Engelliler haftasında sandalye dağıtmakla yılda bir kez engellileri hatırlamakla sosyal başkan, sosyal belediye ve sosyal devlet olunuyorsa ne ala. Halkını mum ışığında yaşamaya terke eden Kaymakam da, Başkan da çok büyük ayıp etmiş. Bu ayıp Emirdağ’a hiç yakışmadı.  Parklar, yollar, kaldırımlar yapmak sizin zaten rutin işleriniz yılda birkaç tane çıkabilecek böyle sorunlara da çare bulmak kaymakam ve belediye başkanının görevleri arasında. Belki kanunen değil, ama vicdanen, dinen sizin göreviniz.

Sebzeciler Derneği tarafından organize edilen İftar yemeği ilçeyi germiş. Aynı sebzeciler seçimlerden önce Cengiz Pala’nın seçim kazanması için elinden geleni yapmasına rağmen başkan iftara katılmadı. Katılmamakla kalmayarak engellemeye çalışmış. Neden? İftarda eski belediye başkanları da var. Neden? Çünkü iftarda CHP ilçe başkanı da var. Neden? Çünkü iftarda MHP ilçe başkanı da var. Diğer sivil toplum örgütleri başkanları da var.  Elbette böyle iftar olmaz. Sayın sebzeci esnafı ne işiniz var eski başkanlarla, ne işiniz var diğer partilerle size Belediye Başkanı Cengiz Pala yeter. Ya Başkan, ya diğerleri tercihinizi yapın. 

Kapı kilitlemeler, anons yaptırmamalar, bir belediye başkanına hiç yakışmadı Cengiz Pala. Sizin gibi yıllarını bürokrasiye harcamış bir adam nasıl böyle kasaba siyasetçisi oldu anlamadım. Ve eminin sizi birileri dolduruşa getiriyor. Kılavuzunuz yanlış anlaşılan. Şimdi olayı düzeltmeye çalışan açıklamalarınız çıktı ortaya şu sözleriniz ne anlama geliyor, “Sebze Pazarı Esnafı tıpkı Belediye Başkanları gibi hesap kitap peşinde olmayan, küçük ve kirli senaryolarla uğraşmayan emeğiyle ekmeğini kazanan bir gurup” Sayın başkan Allah aşkına Ramazan ayındayız bari iftarı kirli siyasetinize alet etmeyin. Bir iftar yemeğinde ne gibi kirli işler olabilir. Tüm sivil toplum örgütleri katılmış ki birçoğu sizden, parti ayrımı yapılmaksızın herkes davet edilmiş. Eski belediye başkanları davet edilmiş. Bunun neresi kirli.

Orada bir sorun olduğunu sizde belirtiyorsunuz, “Her ne kadar bu iftar yemeği ile ilgili küçük kırgınlıklarım olsa da Emirdağ Belediye Başkanlığı makamı bu kırgınlıkları hiçe sayacak bir sorumluluktur. Tıpkı kendileri gibi düşündüğünü anında yapan ve söyleyen ama her ne olursa olsun yüreğinin kapılarını hiç kimseye kapatmayan Cengiz Pala tüm Emirdağ halkının olduğu gibi Sebze Pazarı’nın da hizmetkarıdır”.

Neyse bu iki anlamsız gelişme Emirdağ ve Belediye Başkanı Cengiz Pala ile ilgili bir yazı yazmanın zamanı gelmişti. Bu günlerde fazla Afyonkarahisar merkezde kaldık ilçelerde neler oluyor birazda onlara göz atmaya başlayacağız.  11 Ağustos 2011

BİR YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi giriniz