Ana sayfa AFYONKARAHİSAR Ben kimin adamıyım biliyor musun

Ben kimin adamıyım biliyor musun

92
0

İnsanlar topluluklar biçiminde yaşa­dıkları, birlikte hareket ettikleri ya da çalıştıkları  zaman genellikle içlerinden bazılarının tüm topluluk adına kuralları belirlemesi ve işleri yürütmesi gerekmiştir. Yani yasa ya da kuralları yapacak ve yürütmeyi ya da yöneti­mi üstlenecek kişilere gerek duyulmuştur. Bu topluluk bir işyeri, bir okul ya da bir ulus olabilir. Seçimler dürüst ve yarışmalı, yani birden çok adayın katılımıyla yapılmalı, sonunda kazananlar, halkın çoğunluğunun seçmek istediği kişiler olmalıdır. Seçimlerde kimlerin oy vere­bileceğini, kimlerin aday olabileceğini, seçim­lerin nasıl yapılacağını ve kimin kazandığının nasıl belirleneceğini gösteren kurallar anaya­sa ve seçim yasalarında belirtilir.

Seçimle ilgili kısa bir girişten sonra gelelim 18 Şubat günü yapılacak olan rektörlük seçimlerine. AKÜ rektörünü arıyor. 387 öğretim görevlisi Üniversiteyi yönetecek olan rektör adayını belirlemek için sandık başına gidecek. Sistem 10 aday arasından ilk 6’ya kalanlar YÖK’e gönderiliyor. YÖK 3 adayı eleyip geri kalan 3 adayı cumhurbaşkanına gönderiyor. Cumhurbaşkanı da 3 aday arasından istediğini Rektör olarak atıyor.

Bir süredir 10 rektör adayımız çeşitli platformlarda seçim faaliyetleri yürütüyor. İşin içinde seçim olunca, kazanmak için her yol mübah oluyor. Rektör adaylarımız olan Prof kendi bilgi, tecrübe ve kabiliyetlerine güvenmedikleri için olsa gerek seçim atmosferinde ben Cumhurbaşkanının adamıyım, ben bakanın adamıyım, ben YÖK’ün prensiyim kesin ben kazanacağım oyunuzu ona göre kullanın gibi söylemler geliştiriyorlar. Bunları söylemekten hiç sıkılmadan anlatan kişiler benim üniversitemin rektörü olmayı hak etmiyor.

Ne olur başkasının adamı olmayın, kendiniz olun. Yoksa çıkıp demezler mi “Rektör olmuşsun ama, adam olamamışsın” diye siyaset kirlendi diye politikacıları eleştiren akademisyenler yazarlar, aydınlar Rektörlük seçimlerinde “Ben kimin adamıyım biliyor musun” diyorsa çok yazık. O üniversiteye de, o üniversitenin şehrine de, o üniversitenin öğretim görevlilerine de, o üniversitenin öğrencilerine de yazık edersiniz.     

Ne garip bir toplum olduk, milletvekili seçerken de, belediye başkanı seçerken de, rektör seçerken de, köy muhtarı seçerken de, sınıf başkanı seçerken de hileye başvuruyoruz. Ben kimin adamıyım biliyor musuna başvuruyoruz. YÖK ve Cumhurbaşkanına gidecek olan 6 adayı belirleyecek olan 387 kişi Profesör, Doçent, yardımcı Doçent kısacası öğretim görevlisi. İçlerinde yüzlerce ameliyatı gözü kapalı yapanlar, yaptıkları bilimsel çalışmalarla uluslararası başarılara imza atanlar, binlerce öğrenci yetiştiren bu kişiler oy kullanırken her halde Rektör adayının kimin adamı olduğuna bakmak yerine bilgi ve tecrübesine, üniversiteye yapacağı katkıya bakacaklardır.   

Yarın rektör toto yazısında görüşmek üzere.

AKÜ Rektör aday adayları
Prof. Dr. Ali Altuntaş
Prof. Dr. Eyüp Sabah
Prof. Dr. Halim Sözbilir
Prof. Dr. İsmail Aydoğuş
Prof. Dr. Muhsin Konuk
Prof. Dr. Mustafa Solak
Prof. Dr. Ömer Akın
Prof. Dr. Ömer Faruk Emrullahoğlu
Prof. Dr. Yüksel Arıkan
Prof. Dr. B. Zakir Avşar

Kral Midas 16 Şubat 2011

BİR YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi giriniz