Ana sayfa KÜLTÜR-SANAT “Anadolu’nun Közleri” izleyenleri büyüledi

“Anadolu’nun Közleri” izleyenleri büyüledi

0

Anadolu Üniversitesi Halk Bilimleri Araştırmaları Merkezi’nin, sosyal sorumluluk projesi çerçevesinde daha önce hiç dans etmemiş gönüllüleri duyurularla toplayarak oluşturduğu ‘Anadolu’nun Közleri’ grubu, Anadolu Üniversitesi Kongre ve Sanat Merkezinde seyircinin karşısına çıktı.

Hiç dans etmemiş ve bu konuda eğitim almaya hevesli olan vatandaşlara ulaşmak amacıyla başlatılan ‘Anadolu’nun Közleri’ nin gerçekleştirdiği bu sanat gecesine dansçıların yakınları ve vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.
25-65 yaş aralığına sahip grup tarafından, Karadeniz’den Ege’ye kadar birçok yörenin geleneksel dansları oynandı. Canlı müzikle beraber oynanan oyunlar, seyircilerden büyük alkış aldı.

Halk Bilimleri Araştırmaları Merkezi Müdiresi Prof. Dr. Deniz Taşçı, ‘Anadolu’nun Közleri’nin gerçekleştirmiş olduğu başarılı performanstan dolayı büyük mutluluk duyduklarını dile getirdi. Dans öğretmek bir sabır işi ve dansçılarımız üniversite çocukları değiller, yetişkin insanlar. 25 -65 yaş aralığında her meslekten, ev hanımı, emekli ve hiç dans etmemiş yetişkinlerden oluşuyor grup. Bu konuda zorlanacağımızı bilerek yola çıktık. Dans eden arkadaşlarımız da bu projeyi çok sahiplendiler. Bir dansçı disipliniyle çalıştılar. İçeriden eski dansçılarımız da bize yardımcı oldular. Onlara da çok teşekkür ediyorum. Müzik konusu da önemli oluyor gösterilerde. Müzisyenlerimiz zaten üstat. Canlı bir müzikle dans etmenin zorluğuna rağmen bugün gördüğünüz gibi dansçılarımız, hocalarımız ve müzisyenlerimiz birlikte başardılar.” dedi.