Ana sayfa AFYONKARAHİSAR AK Parti adayları nerede?

AK Parti adayları nerede?

142
0

Uzun zamandır siyaset üzerine yazı yazmadık. Bugün siyaset üzerine bir şeyler yazalım. Herkesin bildiği gibi Afyonkarahisar’da milletvekili sayısı 7’den 5’e düştü. Muhalif partiler hükümet yöneticilerini suçluyor, “insanlar doğdukları yerde doymadıkları için” başka kentlere göç ediyor diye.

Hükümet mensupları da yanlış bilgi, işin aslı tam tersi, aslında Afyonkarahisar göç alan bir il, nüfusun azalması geçmiş dönemdeki belediye başkanlarının hayali seçmen ve vatandaş kayıt ettirmesinden kaynaklamıyor diyorlar.

Her ne olursa olsun, bir gerçek var Afyonkarahisar’dan milletvekili olmak için yanıp tutuşan memleket sevdalısı, iki siyasetçimizin hevesi şimdiden kursağında kaldı.

Milletvekili sayısı 7 iken onlarca kişi AK Partiden aday adaylığı için kulis yapmaya, ortalıkta dolaşmaya başlamıştı. Sayı 5’e düşünce meydan boş kaldı. İlk çıkanlar bir kenara sindi bekliyor. Hesap yapmaya başladılar. 1. sıra Bakan Veysel Eroğlu, onu yerinden etmek imkansız.  2. sıraya mevcut vekillerden biri olursa, 3. sıra için Afyonkarahisar’dan bir bayanın olması yüksek sesle konuşulmaya başlandı. Biri Amerika’dan, biri Belçika’dan, diğeri de güneydoğundan bir doktor hanım çalışmaya başladı. 4 ve 5’de olanlarında şansı matematiksel olarak biraz zayıf olduğundan ilk çıkan vekil adayları kayboldu.

Daha fazla torpili ve yakını olan bürokratların istifası ile Afyonkarahisar merkezinde yer alanların umudu azalmaya başladı. Her ne kadar AK Parti yöneticileri 5-0 olur deseler de bu o kadar kolay değil.

Evet vekil sayısının 7’den 5’e düşmesi herkesin hesabını bozdu. CHP’nin işi herkesten fazla zor. Geçen seçimde aldığı oyun iki katından fazlasını almak zorunda. Bu günkü CHP çalışması ile bu zor. Her ne kadar CHP il başkanı 3 vekil alacağız dese de.

MHP Türkiye’de ki en güçlü olduğu yerlerden birin de. AK Parti kurmaylarına göre MHP baraj altı kalacak, o nedenle Afyonkarahisar’da 5-0 yapacaklar. Ama bana göre MHP’nin baraj sorunu şimdilik yok. Üstelik MHP Afyonkarahisar’da tabanın, halkın sesine kulak verirse bir değil iki milletvekili bile çıkartır.  

Evet hesaplar karışık, matematik profları bir araya gelse çözmekte zorlanırlar. Ama ortada bir gerçek varsa oda AK Partinin aday adaylarının durumu. Vekil adayları her gün hesap yapıyor olmalı. Kim benden daha torpilli. Ben ne yaparsam avantaj sağlarım, ah bir genel başkana ulaşsam, iki kelime ile kendimi bir anlata bilsem iş tamam.

Of ya nereden düştü şu milletvekili sayısı. Ne güzel hesap yapmıştık. AK Parti 5 garanti 6 olma ihtimali var. CHP en az 3 vekil hesabı yapıyordu. MHP onlardan geri kalır mı? 1 zaten garanti 2 ve hatta 3 için çalışıyordu.

Değerli okurlar, benimde kafam karıştı. Bana biraz müsaade edin yeni bir hesap yapıp yeni bir yazıda anlatmaya çalışayım.

KRAL MİDAS   11 Mart 2011

BİR YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi giriniz