Ana sayfa AFYONKARAHİSAR Afyon’un çocuklarla evlenen sapıkları

Afyon’un çocuklarla evlenen sapıkları

264
1

İnanın bu başlığı atarken çok düşündük. Ama daha iyi ifade edecek bir başlık bulamadık. Türkiye’nin karayan yaralarından birisi “Çocuk Gelinler” Afyon’da 300’den fazla çocuk gelin var.

Çocuk gelinler konusunda son yapılan araştırmalarda Türkiye bu alanda Avrupa’da Gürcistan sonra 2. Sırada yer aldı. Öyle çarpıcı rakamlar var ki ürpermemek imkansız. Her üç kadından biri çocuk gelin olduğu ortaya çıkıyor. Bu çarpıcı rakamları gördükçe toplumsal olarak ahlaki bir çöküş içinde olduğumuz ortaya çıkıyor. Toplum muhafazakarlaştıkça bu tür olayların artması endişe yaratıyor. Eskiden sadece Güney Doğu’da rastlan çocuk gelin olayları ülke geneline yayılmış durumda.

Babası yaşında adamlar

Yapılan araştırmalarda Gürcistan’dan sonra Avrupa 2.si olan Türkiye’de tüm kampanyalara rağmen çocukların gelin yapılmasının önüne bir türlü geçilemiyor. Çarpıcı bir istatistik bir kez daha insanı dehşete düşürüyor. Çocuk gelinler, çocuk damatlarla evlendirilmiyor. Çocuk gelin oranı çocuk damat oranından 14 kat fazla. Bu da çocuk gelinlerin kendilerinden yaşlı insanlarla evlendirildiklerini ortaya koyuyor.

Her yıl açıklanan çocuk gelinler raporuna göre 18 yaşının altında yapılan evliliklerin % 31 okula gitmeyen kız çocuklarından oluşuyor. Üstelik 18 yaşından evvel resmi nikah kıyılamıyor. Nikah kıyılamamasına rağmen yasa 18 yaşından küçük çocuklarının evlenmesini tam olarak yasaklamıyor. Bülent Ecevit’in başbakanlığı zamanında 18 yaşından önce evlilik yasaklanmış ve cezai yaptırımı vardı. Fakat daha sonra bu yasada değişiklik yapılarak çocuk gelinlere göz yumulmaya başlandı.

15 yaş altına caza var

Mevcut bu günkü yasalara göre 15 yaş altı evliliklere ve cinsel birlikteliklere ceza var. Yani 14 yaşında olunması halinde ve ihbar yapılıp ortaya çıkarsa çocuk gelin olayı ancak o zaman cezası var. 15 yaşına girmiş ve ailesinin rızası varsa bugün 8. Sınıfa giden bir çocuğun evlendirilip babası yaşında birinin yatağına girmesine izin veriliyor. 8. Sınıfa giden bir çocuğu tek başına sinemaya bile göndermeye çekinen anne babalar onların evlenmesine izin verebiliyor.

15 yaş altında yapılan evlilik çocuğa yönelik cinsel istismar kapsamına giriyor ve ağır suç sayılıyor. 15 yaşını geçmiş bir çocuk ile cinsel istismar yapan bir yetişkin suçüstü yapılsa bile “ben kendi isteğimle birlikte oldum” denilmesi durumunda cazsı olmaması düşündürücü bir durum. Hızla artan çocuk gelinlerle mücadele çalışmalarına rağmen armasının en büyük sebebi yasal olarak gerekli önlemlerin alınmaması başlıca neden.

Afyon Barosu uyuma

Türkiye’de tüm bunlar olurken Afyon’da durum ne? Ege bölgesi illeri arasında Afyon zirvede yer aldı. Son verilere göre Afyon’da tam 316 tane çocuk gelin olayı var resmi kayıtlara göre. Bu kayıtlar TÜİK tarafından açıklanmıştı. Bütün dünya’da insanlık dışı olarak kabul edilen çocuk gelinler olayının neden arttığı araştırılmalı. Anadolu’nun ortasında Başkente 2 saat, İzmir’e 3 saat, İstanbul’a 5 saat, Antalya’ya 3 saat olan bir şehir de 300’den fazla çocuk evliliğinin olması şaşkınlık verici bir durum.

Afyon’da 25 bine yakın kişinin okuma yazma bilmediği bir şehir için, 125 bine yakın insanının her hangi bir okuldan mezun olmadan okuma yazma öğrendiğini var sayarsak. Adına ister cahillik deyin, ister yobazlık fark etmez. Ama Afyon’da 316 çocuk evliliği akıl almaz bir olay. Dikkat edin bir yılda yapılan çocuk evlilik sayısı 316. Her yıl aynı rakamlar da yeni çocuk gelinler oluyor. Afyon Barosu kadın ve Çocuk Komisyonu’na duyurulur.

1 YORUM

BİR YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi giriniz