Ana sayfa AFYONKARAHİSAR Afyon’un çığlın projesi benden

Afyon’un çığlın projesi benden

202
0

Başbakan İstanbul için çığlın proje açıkladı. Daha önce 7 kez gündeme getirilen. Tıpkı Ecevit ve Osmanlı padişahları gibi. Yani çığlın ama, yeni değil. Aşırma fikir

Belediye Başkanı Burhanettin Çoban Pazartesi günü basının karşısına geçti 2 yıllık çalışmalarını anlattı. Daha ilk sayfada 6 proje DSİ, Çevre ve Orman Bakanlığı ve TOKİ işleri

Aslında Başkan Çoban’ın rutin belediyecilik hizmetleri dışında kente kazandırdığı hiçbir şey yok.

10 milyon liraya maal olan 26 Ağustos Tabiat Parkına hiç gittiniz mi? aslında çok güzel bir yer. Ancak şu anda araçta fuhuş ve içki içilen bir yer olmanın ötesine geçemedi. 

500 bin liraya maal olacak olan kent meydanı proje yarışması şehrin imajı ve reklamı olacağı onun için verilen paranın önemli olmadığını söyledi. Bu külliyen yalan. Proje yarışmasını sonuna kadar destekliyorum, ama o yarışma şehrin marka, imaj ve reklamı olacak sözlerine kesinlikle katılmıyorum. Böyle bir tanıtım yok.

Termal turizmin başkenti, Eğe’nin parlayan yıldızı, şimdide Türkiye’nin parlayan yıldızı olduğunu söylediğiniz Afyonkarahisar’ın ciddi anlamda tanıtım sorunu var. Belediye başkanlarının işi sadece yol, kaldırım, çöp, parke, park yapmak değil. Belediye başkanları şehre kimlik, kişilik, marka değeri katacak işler ve organizasyonlarda yapmak zorunda.

Termal turizmdeki konum tartışılmaz bir kazanç. Ama termal turizmde de her geçen gün kötüye gidiyoruz. Özellikle Gazlıgöl çevresinde imarı bile olmayan, tarım arazilerinde, tarlalarda gecekondu devre mülkler, oteller aslında pimi çekilmiş el bombası gibi bir gün bir patlarsa ayıklayın pirincin taşını.

Afyonkarahisar termal turizmi, turizmcilere bırakılmayacak kadar önemli ve değerli. Bu konuda belediye başkanına çok büyük iş düşüyor. Ama başkanında o konulara uzak duruyor.

Ticaret Odası, Ticaret Borsası, Mimarlar Odası ve Baro yöneticileri işleri otomatiğe bağlamışlar suya sabuna dokunmaktan kaçınıyorlar.

Neyse biz asıl konumuza gelelim. Valiliğinde sitesinde Türkiye’nin 100. yılında nasıl bir Afyonkarahisar görmek istersiniz diye sizlere, bizlere soruyorlar. Elbette kendilerinin projeleri yokta bizden fikir çalacaklar demiyorum.

İşte size bir çılgın projede benden. AFJET, AKÜ Sağlık Meslek Yüksek Okulu, Devlet Hastanesi, fabrika yıkıntısı alanı komple yıkılıp, o alanı kent meydanı haline getirelim. AFJET’in termal sularını kurulacak olan bir arıtma sistemi ile suyu arkada bulunan dağın üzerinden yağmurlama sistemi ve şelale sistemleri ile akıtalım. Bizim yıllardır orada duran dağımız bir süre sonra termal suları ile beyazlaşacak ve tıpkı Pamukkale gibi beyaz bir dağımız olacak. Dağın etrafı kafeler, restorantlar, hediyelik eşya satıcıları, park alanları ile şehre marka ve kimlik kazandırmazı. Sırf oraya görmek için insanlar Afyonkarahisar’a gelmeye başlar. İlgilenen olursa bu projenin detaylarını daha sonra yazarım.

Ama ben sanmıyorum ki, Afyonkarahisar’da bu projeyi anlayan bir idareci çıksın.

KRAL MİDAS 5 Mayıs 2011

BİR YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi giriniz