Ana sayfa YAŞAM 77 Yaşında gelen “Devlet Sanatçılığı“ unvanı

77 Yaşında gelen “Devlet Sanatçılığı“ unvanı

0

Unutulmaya Yüz Tutmuş elişlerimizden “Antep İşi “ Eskişehirli Nurten Taşkın’a Devlet Sanatçısı unvanı kazandırdı…

Ropörtaj: GÜLSEREN ŞENYÜZLÜ
Unutulmaya yüz tutmuş kültürümüzü anlatan Antep İşi Nurten Taşkın’ın ellerinde yeniden hayat buldu.
Ben Antep işini 30 yıldır yapıyorum, diyor Nurten Taşkın ve devam ediyor: “Bu sanat, Osmanlı Döneminden bu yana kasnakta yapılan el işi. Kumaştan tane tane iplik sayılarak iplikler çekilir ve etamin görüntüsü sağlanır, sonra da üzeri işlenir. Ben kreptemor kumaşa uyguluyorum ama ipliği sayılıp çekilebilen her türlü kumaşa uygulanabilir. 13 yaşımdan bu yana bu işi yapıyorum, şimdi 77 yaşımdayım. Dile kolay 64 yıldır bu işi yapıyorum.
2 yıl, Eskişehir, Akşam Kız Sanat Okuluna giderek eğitimini aldım Antep İşi’nin. Zor ve meşakkatli bir iş bu nedenle uğraşmak zor geliyor kadınlarımıza. Makineyle yapmak daha kolay gelmeye başlayınca bu sanat da kaybolmaya yüz tutacak korkusuyla Ankara Kültür Bakanlığına müracaat ettim. Gerekli belgeleri hazırladım ve 2017 Temmuz ayında bakanlığa gönderdim.
Aralık 2017’de Ankara’ya davet edildim başvurumla ilgili görüşme yapmak üzere. Benden istenen 5 parça bitmiş iş ve kasnakta hazırlanmış 1 parça yarım işle kurulun karşısına çıktım. Kasnak üzerinde uygulamalı olarak başlangıçtan bitimine kadar Antep İşi’ni gerçekleştirdim kurul önünde. Ve sonra bana “ Devlet Sanatçısı Unvanı ve kimliği gönderildi.
35 yıl önce eşimi kaybettim ve 4 oğlumu tek başıma büyüttüm. Emekli maaşı yetmeyince bu işi yaparak onları okuttum ve evlendirdim. Bu arada 2 oğlumu da yitirdim.
Devlet Sanatçısı Unvanını eşim, kaybettiğim 2 oğlum ve hayatta olan ailem adına aldım. Ailemi ve çalışmayı seviyorum.”