Zafer yolu coşku dolu

Büyük Taarruz’un 97. Yıl dönümü dolayısıyla ”Zafer Yürüyüşü” Afyonkarahisar’ın Şuhut ilçesine bağlı Çakırözü köyünden başladı.

Zafer Yürüyüşü öncesinde Çakırözü köy meydanında bir etkinlik düzenlenerek köylü vatandaşların kendi elleriyle yaptıkları yöresel bükme, katmer gibi yiyecekler katılımcılara ikram edildi. Köy meydanında düzenlenen etkinliğin ardından Zafer Yürüyüşü öncesinde Zafer Yürüyüşü’nün başlama noktasında bir program düzenlendi. Programda Eski Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu günün anlam ve önemine binaen konulmasını gerçekleştirerek yürüyüşe katılacak Türkiye’nin dört bir tarafından gelen vatandaşlara başarılar diledi.

Türkiye’nin birçok yerinden gelen binlerce kişi Zafer yürüyüşü için gece 0.30’u beklemeden yollara düştüler. Yaşları 13-14 yaşındaki çocuklardan 70 yaşına kadar birçok Cumhuriyet sevdalısı Zafere giden yolda Mustafa Kemal Atatürk ve askerleri gibi yıldızların aydınlattığı karanlıkta 14 kilometre boyunca yürüdüler. Milli Parklar Bölge Müdürlüğü tarafından mola yerleri aydınlatılarak yürüyüşe katılanlara su ve ayran ikram ettiler.

97 yıl önce gece yarısı başlayan Zafer Yürüyüşü aslında sessizlik yürüyüşü olarak başlamıştı. Yunan gözcülerine karşı 14 kilometre boyunca tek bir kelime bile konuşmadan yürüyen askerlerin aksine 97 yıl sonra Zafer Yürüyüşüne katılanlar marşlar ve şarkılar söyleyerek gecenin karanlığında Kocatepe dağlarını inlettiler. ATSO Ve Afyon Eğitim Vakfı zafer yürüyüşünde dikkat çeken katılımcılardan bazı guruplar olarak dikkat çekti.

Sosyal Medyada Paylaş

Benzer yazılar