Ana sayfa YAŞAM ‘2016 yılı kadın cinayetleri’ istatistikleri

‘2016 yılı kadın cinayetleri’ istatistikleri

0

Türkiye’de, dünya genelinde 10 milyonlarca kadın evden çalışma hayatına her yerde tacize uğruyor, şiddet görüyor. Umut Vakfı, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle istatistik rakamlarını ve “2016 yılındaki Kadın Cinayetlerinin Haritasını” yayınladı. Afyon’da 1, Kütahya’da 2 olmak üzere 2016 yılında ulusal ve yerel gazetelere 317’si silahlı toplam 397 kadın cinayet olayı yansıdı.

367 KADIN VE AİLE BİREYİ ÖLDÜRÜLDÜ
Bu cinayetlerde toplam 367 kadın ve aile bireyi öldürüldü. 109 kadın ve aile bireyi de yaralandı. Kadın cinayetlerinin yüzde 85’ini kocalar, sevgililer, eski kocalar, ayrılınmak istenen sevgililer işledi.

YÜZDE 66’SI ÖLDÜRDÜKTEN SONRA İNTİHAR GİRİŞİMİNDE BULUNUYOR
Eşini ya da eski eşini, annesini, babasını, eşinin kardeşini öldüren kızgın erkeklerin 66’ı ise sonrasında intihar girişiminde bulundu. Bunlardan da, 55’i öldü.

HER İKİ KADINDAN BİRİ ŞİDDET GÖRÜYOR
Bilimsel araştırmalara göre Türkiye’de her iki kadından biri eşinden veya birlikte yaşadığı erkekten şiddet görüyor. Türkiye İstatistik Kurumu’na göre ise ortalama 10 kadından dördü erkek şiddetine maruz kalıyor.
Kadın cinayetlerinin 96’sı tüfeklerle, 90’ı tabancalarla, sekizi beylik silahlarıyla, 123’ü de bıçak, satır, balta, keser gibi kesici aletlerle olmak üzere 317’si yani yüzde 80’i silahlarla işlendi. Yüzde 20’sinde ise yani 80 kadın ise dövülerek, boğularak, yüksekten atılarak katledildi.

KADIN CİNAYETLERİNİN EN ÇOK YAŞANDIĞI İLLER
İstanbul’da geçen yıl 42 kadın cinayeti vakası yaşandı. 35 kadın ve aile bireyi öldü, 12 kişi de yaralandı. Bu cinayetleri işleyenlerden sekiz kişi intihar girişiminde bulundu ve biri yaralı kurtuldu. İzmir’de meydana gelen 27 olayda 23 kadın ve aile bireyi öldü, beş kişi yaralandı. Beş koca da öldürdükten sonra intihar etti. Adana’da yaşanan 22 kadın cinayetinde 23 kişi öldü, sekiz kişi de yaralandı. Öldüren iki koca da intihar etti.

16 İLDE KADIN CİNAYETLERİ GERÇEKLEŞMEMİŞ GÖRÜLÜYOR
“Ardahan, Bartın, Bilecik, Bingöl, Çanakkale, Çankırı, Gümüşhane, Kilis, Muş, Nevşehir, Niğde, Rize, Siirt, Sinop, Şırnak ve Tunceli…”

Türkiye nüfusunun yarısını kadınların (31 Aralık 2016 itibariyle 39 milyon 771 bin 221 kadın ve kız) oluşturduğunu düşünürsek ve bu nüfusun üçte birini baz alsak bile yaklaşık en az 14 milyon kadın şiddete uğruyor. Hem de her yaşta, hamile bile olsa…